Możemy rozwiązać problem wrastających paznokci w ciągu zaledwie kilku wizyt.
Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny?
Wielu pacjentów kieruje się ze swoimi dolegliwościami do chirurga. Chirurg najczęściej usuwa część albo całą płytkę paznokciową. Jednak tak przeprowadzony zabieg chirurgiczny tego problemu nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała, wrastanie paznokcia pojawi się na nowo.
Tak dzieje się u co najmniej 70% chorych.
W uzasadnionych przypadkach wykonujemy
Plastykę wałów okołopaznokciowych
Tą metodę wdrażamy w przypadku przerostu wałów okołopaznokciowych. Jest on najczęściej spowodowany powtarzającym się stanami zapalnymi wałów m.in po urazach, niewłaściwym obcinaniu paznokci, zrywaniu paznokcia czy klinowej resekcji. Wały okołopaznokciowe wówczas stają się powiększone, w środku twarde w wyniku włóknienie tkanek po przebytym stanie zapalnym. Wycięcie takich zbliznowaciałych wałów powoduje trwałe pozbycie się problemu wrastających paznokci. Zmieniona tkanka jest usuwana, paznokieć pozostaje nienaruszony. W trakcie zabiegu założona zostaje klamra, aby wspomóc prawidłowy tor wzrostu paznokcia.
Kiedy powinieneś zgłosić się do gabinetu podologicznego?
Wrastający paznokieć może na początku dawać niewielkie dolegliwości bólowe, ale ból jest tu wystarczającym sygnałem, aby jak najszybciej pojawić się u specjalisty podologa. Zaniechanie podjęcia leczenia już przy pierwszych sygnałach bólowych prowadzi do rozwoju stanu zapalnego - zaczerwienienia wału paznokciowego, potem pojawia się wydzielina ropna, a następnie ziarnina.
W przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się do specjalisty. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna!
Jak leczymy wrastające paznokcie?
Obecnie spotyka się wiele sposobów leczenia wrastających paznokci. W zależności od przypadku podolog wybiera najlepszą terapię. Zazwyczaj jest to usunięcie części wrastającego paznokcia, założenie klamry ortonyksyjnej, zastosowanie metody Arkady lub w uzasadnionych przypadkach - wykonanie plastyki wałów okołopaznokciowych.
Klamry na wrastające paznokcie
Klamry na wrastające paznokcie są jedną z najlepszych metod korekcji paznokci wrastających lub wkręcających. Są porównywane do aparatu orotodontycznego. Głównym celem jest wyprostowanie paznokci i nadanie im prawidłowego toru wzrostu.
Wyróżniamy różne rodzaje klamer ortonyksyjnych, które dobieramy w zależności od:
stanu i grubości płytki paznokciowej
zlokalizowania wrastania
możliwość aplikacji
czas trwania procesu wrastania
Jak długo należy nosić klamrę?
Klamrę ortonyksyjną nosi się w zależności od stopnia wrastania paznokcia od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. Aby terapia była skuteczna, należy co kilka tygodni zgłosić się do podologa, który dokona korekty klamry i skontroluje stan i postępy terapii.
Zalety klamer:
nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu
nie są przeszkodą w uprawianiu sportu
przynoszą natychmiastową ulgę w stanach bolesności wywołanych wrastaniem
wyrastają wraz z paznokciem
zapewniają profilaktykę nawrotów po operacyjnym usunięciu paznokcia
przynoszą natychmiastową ulgę już przy pierwszej aplikacji klamry
Stosujemy różne klamry:
klamra Frasera (chromowo-niklowa , można ją stosować przy stanach zapalnych)
Goldstadt
Combi Ped
podofix (plastikowo-metalowa)
Kostka Arkady
Metoda leczenia wrastających i wkręcających paznokci pozwaljąca na przeprowadzenie nieinwazyjnego zabiegu, którego zaletą jest także efekt estetyczny, płytka nabiera naturalnego i zdrowego wyglądu. U kobiet w większości przypadków można od razu zastosować kolorowy lakier lub
żel.
Czas terapii
Czas leczenia uzależniony jest od zaawansowania schorzenia, stopnia deformacji płytki paznokciowej oraz rodzaju wykonywanych wcześniej zabiegów. U większości pacjentów niezbędne są okresowe wizyty kontrolne, podczas których może zaistnieć potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.