Chirurgia małoinwazyjna

Chirurgia: Chirurgia małoinwazyjna

 

CZym jest osteofit?

 


Osteofit jest wyroślą kostną powstająca wskutek urazów lub mikrourazów kości i stawów. Mogą powstawać w zasadzie w całym układzie szkieletowym.

Osteofity paluchów powstają najczęściej po zerwaniu płytki paznokciowej. Opuszek pozbawiony naturalnej osłony "broni się" przed urazami wytwarzając narośla kostne-osteofity, które unosząc skórę opuszka do góry, mechanicznie hamują prawidłowy wzrost paznokcia.  

Jak wygląda zabieg?
 

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, w znieczuleniu miejscowym. Trwa  ok 1h. Polega na nacięciu opuszka, usunięciu osteofitu, plastyce opuszka.  Po zabiegu konieczne jest oszczędzanie operowanej kończyny przez 3 dni (chodzenie ograniczone, kończyna przez większość  czasu powinna być uniesiona).  Szwy utrzymywane są przez 2 tygodnie. Palec goi się od ok 2 tygodni do około miesiąca. Po pół roku zwykle można zapomnieć, że palec był poddany interwencji chirurgicznej. Zwolnienie lekarskie zwykle potrzebne jest na 1-2 tygodnie. Po tym okresie najczęściej można prowadzić zwykłą aktywność. 

 •  
 •  

  Po zabiegu lekarz wystawia receptę na stosowny antybiotyk i leki przeciwbólowe.

  Konieczna jest również samodzielna zmiana opatrunków.

  Po zabiegu pacjent dostaje szczegółową informację na piśmie dotyczącą dalszego postępowania.

  Następnie konieczna jest dalsza opieka podologiczna nad paznokciem. 

   
O czym należy poinformować lekarza?
 

 

Do zabiegu zwykle nie potrzebne są szczegółowe badania

Należy sprawdzić aktualność szczepienia na WZW B

W przypadku cukrzycy należy dostarczyć informacje o jej wyrównaniu

W przypadku zażywania leków przeciwkrzepliwych należy poinformować o tym lekarza wcześniej. 

Jeśli utrzymuje się stan zapalny  z wyciekiem treści ropnej-należy wykonać wymaz i dostarczyć antybiogram. Może być również konieczne wcześniejsze stosowanie antybiotyku.