Blog

  Blog - Terapia manualna (2019-03-27)

Boli mnie coś w pośladku, czuje drętwienie w palcach, mam dziwny ból w kolanie? Co mi dolega, z kim się skonsultować, jakie badanie zrobić?

Udać się do lekarza czy szukać odpowiedzi w Internecie? Jaka jest prawidłowa odpowiedź… a może wizyta u fizjoterapeuty? Po przeprowadzonym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym terapeuta odpowiednio dopasuje terapie manualną do Twojego problemu. Na czym to wszystko będzie polegać?  Terapia manualna to metody i techniki, które prowadzą do zdiagnozowania i  leczenia zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu. To również szereg zabiegów manualnych, które mają za zadanie przywrócenie właściwego balansu w obrębie mięśni, ścięgien, powięzi i więzadeł. Podczas terapii głównym narzędziem pracy rehabilitanta są dłonie. Poprzez dotyk wyczuwamy różne napięcia w skórze i w mięśniach, które musimy zniwelować. Po badaniu palpacyjnym i funkcjonalnym dobieramy odpowiednią metodę leczenia; mogą to być: 
 
  • manipulacje - technika , mająca na celu przede wszystkim uruchomienie stawu
  • mobilizacje - czyli oddziaływanie na stawy w celu poprawy i ruchomości w stawach oraz jego odżywienie (trakcje, ślizgi)
  • neuromobilizacje – to wykorzystanie odpowiednich technik mające na celu przywrócenie prawidłowego ślizgu  nerwów
  • masaż – czyli oddziaływanie zmniejszające napięcie  w tkankach miękkich (skóra, mięśnie, powięż, nerwy, wiązadła, ścięgna)
  • stretching - ( rozciąganie)

Pacjent otrzymuje wskazówki jak postępować, czego unikać, jakie nawyki zmienić lub wyeliminować z życia codziennego, aby zminimalizować swoje dolegliwości. Wykorzystując terapię manualną poprawiamy sprawność ruchową i przywracamy prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
2019-03-27
  / Agnieszka Cyran - Fizjoterapeuta