Blog

  Blog - Onychomykozy (2019-02-19)

Onychomykozy – to zakażenia dotyczące paznokci. Wywołują je dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz pleśnie. Infekcje grzybicze są powszechnym zakażeniem, występującym znacznie częściej u dorosłych niż u dzieci.

Grzybice mogą jednak dotyczyć osób młodych, szczególnie tych z zaburzeniami immunologicznymi czy hormonalnymi (niedoczynność tarczycy). Poza tym czynnikami predysponującymi do zakażenia są: wzrost liczby ludzi chorujących na cukrzycę; przyjmowanie leków immunosupresyjnych; starzejące się społeczeństwo; wilgotne środowisko pracy, wymagające noszenia obuwia ochronnego codziennie, niejednokrotnie dłużej niż 8 godzin dziennie – i tym podobne.


Dobierając buty – czy to ochronne, czy codziennego użytku – należy pamiętać, że przewlekły ucisk na płytkę paznokciową zwiększa ryzyko zakażenia. Każdy uraz czy występowanie krwiaków podpaznokciowych predysponuje do pojawienia się grzybicy.


Zatem każda zmiana struktury i wyglądu paznokcia – jego kruchość, łamliwość czy pojawienie się innego zabarwienia – powinna zwrócić naszą uwagę. Grzybice często są bagatelizowane przez długi czas (zwłaszcza w stadium początkowym), ze względu na nieobecność bólu czy swędzenia. Dodatkowo, problem ten zawsze można „zamalować” – co, rzecz jasna, go nie rozwiąże.

Aby potwierdzić grzybicę, dobrze jest wykonać badanie mykologiczne. Nie powinniśmy próbować leczyć się na własną rękę, ponieważ preparaty stosowane przez nas przed badaniem mogą zakłócić wynik. Jeśli podejmiemy decyzję o wizycie u podologa, może się okazać, że na pobranie próbki jest za wcześnie – a to opóźni nasze leczenie. Piłowanie płytki paznokciowej „do zera” również nie zlikwiduje grzybicy. Dlatego obserwujmy, róbmy zdjęcia, wybierzmy się na konsultację podologiczną/dermatologiczną. Przeprowadzony przez specjalistę wywiad pozwoli wykluczyć inne patologie o podobnych objawach.

Grzybica znacznie obniża jakość życia, dając psychiczny dyskomfort. Zmusza do rezygnacji z basenów i saun oraz wymaga od nas noszenia tylko zamkniętego obuwia. Jej leczenie jest trudne i czasochłonne, dlatego terapię należy podjąć jak najszybciej. Ponadto, powinniśmy pamiętać o dezynfekcji naszego obuwia specjalistycznymi preparatami lub urządzeniem zapewniającym dodatkową ochronę przed drobnoustrojami.


Po indywidualną diagnozę i konkretny plan działania zapraszamy do salonu Nova, w którym każdym pacjentem zajmują się doświadczeni specjaliści.

2019-02-19
  / Prowadzenie i opieka podologiczna: Katarzyna Nowak-Omiatacz