Blog

Blog - Odcisk międzypalcowy - bolesny problem (2018-01-21)

Odciski to częsta dolegliwość, którą z reguły jesteśmy w stanie wyleczyć sami. Są jednak takie przypadki, które wymagają konsultacji lekarza. Tak było w przypadku naszej pacjentki, która zgłosiła się do nas z ogromnym bólem po samodzielnym zastosowaniu preparatu z kwasem salicylowym.
Odcisk międzypalcowy 82-letniej kobiecie towarzyszy od wielu lat, leczenie go na własną rękę okazało się bezskuteczne. Postanowiliśmy usunąć i odciążyć odcisk. Ten sam zabieg powtórzyliśmy po 5 dniach. Po ściągnięciu opatrunku skóra między palcami była zagojona, zniknęły też uciążliwe dolegliwości bólowe.
 
Odciski powstają jako reakcja obronna, w miejscach, które w szczególny sposób zostały narażone na częsty ucisk. Odciski często występują w deformacjach stóp, takich jak: płaskostopie podłużne i poprzeczne, hallux, palce młotkowate.

Pacjenci bardzo często lekceważą to schorzenie, co znacznie wydłuża czas jego leczenia i rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas pierwszej wizyty. Bardzo ważne jest dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych, ponieważ niedokładne wycieranie ich oraz nadpotliwość, dodatkowo zwiększają zagrożenie powstawania odcisków.
Odciski mogą przybierać bardzo różne kształty, w podologii obecnie znane jest aż 9 rodzajów odcisków. Im dłużej pacjent zwleka z wizytą u specjalisty, tym więcej pracy podolog musi włożyć w wyleczenie tego schorzenia.  Odciski bardzo często charakteryzuje duża bolesność, której przyczyną jest rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka, który w przypadku długotrwałego lekceważenia problemu zaczyna wrastać coraz głębiej. Zdarza się, że rdzeń przebija tkankę miękką i trafia do tkanki okostnej.
W przypadku skłonności do tworzenia się odcisków bardzo ważne jest stosowanie wygodnego obuwia, najlepiej posiadającego indywidualną wkładkę ortopedyczną.
 
2018-01-21
  / Nova