Blog

Blog - Od czego zacząć wizytę u podologa? (2019-10-11)

Wiele osób boryka się z różnego rodzaju schorzeniami stóp, nie każda jednak z nich wie, gdzie udać się ze swoim problemem. Bez względu czy jest to wrastający paznokieć, odciski czy stopa cukrzycowa, najlepiej jest zgłosić niedogoność do specjalisty. Właściwą osobą, do której należy się udać jest podolog. Od czego więc zacząć wizytę i jak się do niej przygotować?
 
Zdarza się, że mimo uważności i zachowania podstawowej higieny osobistej, na naszych stopach pojawiają się problemy, z którymi walka samymi środkami kosmetycznymi dostępnymi w drogeriach nie wystarczy. Dla niektórych może to być wstydliwy temat, jednak nie należy się obawiać konsultacji. i należy to zroić szybko. Rozmowa z podologiem oraz przeprowadzenie badania pomoże uniknąć przykrych objawów związanych z występującym problemem teraz i w przyszłosci. 

Pierwsza wizyta u podologa
Nie trzeba w specjalny sposób przygotowywać się do wizyty u specjalisty od stóp. Jedyne, o czym należy pamiętać, to aby zachować higienę osobistą, która na pewno zwiększy komfort przeprowadzanego badania dla obu stron. Paniom często zaleca się, aby
w przypadku schorzeń, które obejmują okolice paznokci lub je same, przyjść bez lakieru na paznokciach. Przede wszystkim nie należy wykonywać samodzielnych poprawek pedicure przed zabiegiem, aby nie ograniczać podologowi mmozliwości postawienia trafnej diagnozy. W niektórych przypadkach stan paznokci może mieć wpływ na nią samą oraz leczenie. Ważne jest, aby podolog miał całkowity dostęp do tej strefy stóp i mógł ocenić ich stan.

Kiedy iść do podologa?
Jeśli naszym stopom nic nie dolega, a chcemy wybrać się do podologa profilaktycznie, możemy zrobić to raz na kilka miesięcy. Czasami pewne objawy schorzeń mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego warto oddać się w ręce podologa, który dokładnie zbada, czy nasze stopy nie są narażone na żadną dysfunkcję.
W przypadku, kiedy odczuwamy jakiś dyskomfort, widzimy pierwsze objawy chorobowe lub zmiany, nie należy zwlekać z umówieniem wizyty u specjalisty! Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Wczesne wykrycie schorzenia i rozpoczęcie leczenia sprawi, że możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, bólu czy długotrwałej terapii. Szczególnie osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę powinny regularnie kontrolować stan swoich stóp u lekarza pierwszego kontaktu, diabetologa lub u podologa czy podiatry.
Przeczytacie o tym na blogu: https://www.stopacukrzycowakrakow.pl/pl/publikacje/17/s/podiatria/id/5/.

Jakie problemy na stopach są sygnałem do tego, aby udać się do podologa?
Są to bolesne odciski, modzele lub zrogowacenia naskórka, kurzajki i brodawki wirusowe, nadpotliwość stóp, stopa cukrzycowa, grzybica paznokci oraz wrastający paznokieć lub jego utrata, a także sucha, pękająca, przesuszona skóra stóp. Jeśli czujemy ból niewiadomego pochodzenia w obrębie stóp, kolan, posiadamy dolegliwości związane z paznokciami, ich urazy również powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Jeśli w ciągu roku często uprawiamy sport dobrze, abyśmy regularnie odwiedzali podologa – w takiej sytuacji szczególnie istotne może okazać się dobranie odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. W przypadku stopy cukrzycowej musimy regularnie kontrolować stan stóp i reagować szybko w przypadku pojawienia się rany.

Przeprowadzenie badania
Jak każda wizyta u specjalisty, również ta rozpoczyna się od podstawowej konsultacji medycznej polegającej na rozmowie podologa z pacjentem. Istotne może się okazać poinformowanie go o przyjmowanych lekach, przewlekłych chorobach, a także uczuleniach. 
Samo badanie nie jest skomplikowane. Polega ono na ocenie, czy występuje jakakolwiek patologia lub deformacja stóp, a także sprawdzeniu stanu skóry i paznokci. Podczas oględzin podolog wysnuwa diagnozę i jeśli jest to konieczne, dobiera właściwe leczenie dostosowane do naszego problemu. Mogą to być np. leki, specjalistyczne preparaty lub wkładki ortopedyczne, jeśli będzie to konieczne.  Podczas wizyty u podologa nie ma powodów do obaw. Specjalista chętnie rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i dobierze właściwy sposób terapii. Warto zadbać o stopy, tak samo, jak o inne części naszego ciała, gdyż zaniedbane, a później nieleczone mogą przynieść sporo problemu. Można tego w łatwy sposób uniknąć, wybierając się właśnie na konsultację ze specjalistą od stóp.
2019-10-11
  / Nova