Blog

Blog - Obcinanie grubych i problematycznych paznokci (2018-02-06)

Nasza nowa pacjentka ma 87 lat i została przywieziona do gabinetu przez swoją córkę. Kobieta ma problemy ze wzrokiem i cierpi na poważną demencję, problemem, w którym mogliśmy pomóc były grube i problematyczne paznokcie, których pacjentka nie skracała od 5 lat. Paznokcie są przerośnięte, całkowicie objęte infekcją. Pacjentka zgłasza ból w trakcie chodzenia.
Ze względu na wiek kobiety nie podejmujemy próby leczenia grzybicy. Pragniemy zapewnić pacjentce maksymalny komfort na długi czas, dlatego podejmujemy się godzinnego opracowania paznokci, po którym kobieta wychodzi od nas bez bólu.
Zgrubiałe paznokcie są wynikiem nie tylko grzybicy, lecz także takich chorób jak: łuszczyca, czy też cukrzyca. Schorzenie występuje także u osób z problemami ukrwienia. Zgrubiałe paznokcie mogą być także wynikiem złej pielęgnacji i niefachowo zrobionego pedicure, jak również zbyt obcisłego obuwia.
Jak w przypadku większości chorób, tak również tutaj początkowe fazy tego schorzenia można łatwiej i szybciej wyleczyć, dlatego powinniśmy reagować, kiedy zauważymy, że nasze paznokcie stają się coraz grubsze, czy delikatnie zmieniają kolor. Warto wtedy jak najszybciej umówić się na wizytę kontrolną u specjalisty.
Podobnie jak u naszej pacjentki zgrubiałe paznokcie mogą powodować dyskomfort w postaci częstego, notorycznego bólu, mogą także utrudniać chodzenie. Po odpowiedniej diagnozie podolog decyduje się na metodę leczenia schorzenia, w dużej mierze do usuwania zgrubiałej części paznokcia używa się specjalnej frezarki podologicznej, odpowiednich frezów oraz preparatów podologicznych.
2018-02-06
  / Nova