Blog

  Blog - Keratoliza dziobata (2021-02-12)

Keratoliza dziobata (łac. keratosis punctata) jest często występującym, jednak mało poznanym schorzeniem.
Cechuje ją nadmierne pocenie się stóp, nieprzyjemny zapach oraz charakterystyczne zmiany na stopach.
Bardzo często dotyczy osób pracujących w zamkniętym, ciasnym i nieprzewiewnym obuwiu, które stanowi barierę utrudniającą parowanie. Zwiększone pocenie się stóp i ich wilgotność odpowiada za zwiększony rozwój flory bakteryjnej – w tym maczugowców oraz bakterii o właściwościach keratolitycznych.
Niestety na początku ten problem jest często ignorowany. Przełamanie się i skorzystanie z usług specjalisty w takich przypadkach nie jest proste. Często czekamy na moment w którym nasze działania nie przynoszą efektu i nie jesteśmy już w stanie sobie poradzić z problemem na własną rękę.

Czym jest keratoliza dziobata i jak ją rozpoznać?
Keratoliza dziobata jest częstą, uciążliwą i nawracającą chorobą skóry stóp. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu obrazowi klinicznemu jakim są drobne wgłębienia przypominające ślady po dziobaniu, stąd też jej nazwa. Są one widoczne na stopach najczęściej w okolicach przodostopia, pięt oraz przestrzeni międzypalcowych. Pojedyncze wgłębienia mogą się zlewać, tworząc większe zmiany.

Wgłębienia powstają na skutek działania enzymów keratolitcznych bakterii, co oznacza, iż bakterie wywołujące to schorzenie mają zdolność do punktowego rozkładu komórek zewnętrznej warstwy naskórka. Rozkładowi keratyny towarzyszy powstawanie związków siarki powodujących nieprzyjemny zapach, również charakterystyczny dla tej dolegliwości. 
Widząc już pierwsze zmiany na stopach warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż wczesne wykrycie problemu skraca czas jego leczenia.

2021-02-12
  / mgr Małgorzata Kajderowicz - podolog