Blog

Blog - Jak wyleczyć grzybicę paznokci? (2018-01-22)

Grzybica paznokci to choroba, na którą cierpi ponad 20% Polaków. Jak wynika ze statystyk, częściej dotyka ona kobiet. Kluczem do wyleczenia tej choroby jest odpowiednie leczenie, niestety 48-letnia pacjentka, zanim zgłosiła się do naszego gabinetu, przez 6 lat bezskutecznie była leczona miejscowymi i doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi.
Ponad 99% grzybic wywołana jest dermatofitami. Najczęściej grzybice dermatofitowe występują u ludzi dorosłych, związane jest to z wolniejszym wzrostem płytki paznokcia. Grzybica ta powoduje rogowacenie podpaznokciowe, utratę przejrzystości oraz zmianę zabarwienia płytki. Wyróżniamy kilka dermatofitów, jednak w około 70% przypadków za grzybicę odpowiada Trichophyton rubrum. Nasza pacjentka należała właśnie do tej grupy, dlatego zaproponowaliśmy jej leczenie grzybicy za pomocą fotodynamicznego światła PACT MED. Plan naszej terapii obejmował 10 naświetleń.
Początkowo kobieta stosowała w domu preparaty, które zostały zakupione w naszym gabinecie, preparaty te przygotowywały paznokcie do terapii. Przed każdym naświetlaniem lampą PACT paznokcie były oczyszczane z „zajętych” grzybicą fragmentów. Cała terapia trwała około 6 miesięcy, efekty można było zauważyć już po 8 naświetlaniach, jednak pacjentka zdecydowała się poddać początkowo założonej ilości naświetlań. Po wykonaniu kontrolnego badania mikologicznego okazało się, że grzybicę paznokci udało się całkowicie zwalczyć.

Jeszcze przez okres dwóch miesięcy zaleciliśmy stosowanie preparatu przeciwgrzybiczego, zastosowanie dezynfekcji obuwia w naszym gabinecie oraz szczególną dbałość o higienę stóp. Pacjentka w czasie terapii była pod stałą kontrolą podologa.
Terapia PACT MED jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Ilość i częstotliwość zabiegów ustalana jest indywidualnie. Terapię można stosować w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, jednak zdarzają się przypadki, w których pacjent nie chce lub nie może przyjmować leków. W 99% przypadków terapia PACT MED jest w stanie całkowicie zastąpić leczenie farmakologiczne.
2018-01-22
  / Nova