Blog

Blog - Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem? (2018-01-20)

Wrastające paznokcie są bardzo kłopotliwą dolegliwością. Nie zawsze domowe sposoby, o których można przeczytać w internecie, okazują się skuteczne, warto wtedy skorzystać z fachowej pomocy. Nasz 25-letni pacjent zgłosił się do nas dopiero po 5 latach dolegliwości, miał problem z obustronnie wrastającymi paznokciami w obu paluchach. Problem był na tyle uciążliwy, że pacjent nie był w stanie chodzić w normalnych butach, nawet w zimie musiał narażać swoje stopy na mróz, ponieważ jedynym obuwiem, jakie był w stanie założyć, były klapki.

Mimo młodego wieku pacjent został całkowicie wykluczony z możliwości uprawiania sportu, dolegliwość utrudniała mu także wykonywanie pracy, ponieważ mężczyzna z zawodu jest kucharzem, co wiąże się z długimi godzinami spędzonymi w pozycji stojącej. Jak u większości pacjentów, początkowo wrastające paznokcie były dla niego jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu, niestety z biegiem lat dolegliwość ta stawała się coraz bardziej uciążliwa i powodowała ogromne niedogodności. Paznokieć palucha jest najtwardszy i najmocniej wbija się w naskórek, jeśli nie zareagujemy w porę, możemy doprowadzić do tego, że interwencja chirurgiczna okaże się jedyną szansą na wyleczenie.

Pierwszym krokiem, jaki wykonaliśmy po tym, jak pacjent trafił do naszego gabinetu, były badania bakteriologiczne, na podstawie wymazu pobranego z rany. Dzięki otrzymanym wynikom lekarz mógł włączyć odpowiednie leczenie przeciwko infekcji. Systematyczne wizyty u podologa, regularne zmiany opatrunków oraz odpowiednie leczenie sprawiły, że już po 6 miesiącach pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania.
Przyczyną wrastania paznokci może być za krótkie jego obcięcie, lecz także nadwaga, zbyt obcisłe buty, przypadkowe uderzenie, czy też wykonywanie ćwiczeń, które powodują dodatkowy nacisk na stopę. Warto słuchać swojego organizmu i reagować, kiedy pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie, krwawienie z palca lub ból nasilający się podczas chodzenia. Ból, który może być objawem wrastającego w skórę paznokcia. Szybka reakcja może znacznie skrócić czas leczenia i oszczędzić nam wielu miesięcy z bólem.
2018-01-20
  / Nova