Blog

  Blog - Dziecko u podologa. Jak przygotować się do wizyty? (2019-10-01)

Odwiedziny u podologa często są stresującym przeżyciem zarówno dla rodziców, jak również ich pociech. Aby oswoić się z miejscem, jakim jest gabinet podologiczny, warto odpowiednio przygotować się do wizyty. Szczególnie dorośli powinni poznać kilka wskazówek, dzięki którym będzie im łatwiej oswoić małego pacjenta z wizją zabiegu lekarskiego.

Szczerość na pierwzym miejscu
Przed pójściem na wizytę, należy dokładnie wytłumaczyć dziecku, jaki ma ona cel  i że pan lub pani podolog chce mu pomóc. Wszystko po to, aby maluch nie postrzegał specjalisty jako zagrożenia. Według niego jest to po prostu obca osoba w białym fartuchu, która będzie wykonywać czynności niezrozumiałe dla kilkulatka. Właśnie dlatego, zrozumienie przez szkraba sytuacji jest istotne, jeśli chcemy, aby wizyta przebiegła w przyjemnej atmosferze, bez płaczu, krzyku i stresu.

Bez względu na to, czy zabieramy dziecko do podologa czy innego specjalisty, warto poznać nastawienie wybranego lekarza do małych pacjentów. Podczas rejestracji można zapytać o dokładny przebieg spotkania, a następnie przedstawić go maluchowi. Zwłaszcza, gdy będą konieczne zabiegi podologiczne, dobrze jest zaczerpnąć wiedzy przed wejściem do gabinetu. 

Podologia wciąż jest młodą dziedziną, dlatego wielu rodziców może nie wiedzieć, jak będzie przebiegała wizyta ich pociechy w gabinecie. Dowiadując się tego wcześniej  z pewnością uda się zmniejszyć stres, ponieważ wizyta nie będzie już wielką niewiadomą, tylko przyjemnym i bezzstresowym spotkaniem z podologiem. Dużo łatwiej zachować spokój wobec czegoś, co jest przewidywalne.  

Zabawa może pomóc

Sposobem, aby lepiej wytłumaczyć dziecku, co spotka je w gabinecie lekarskim jest zabawa. Warto wykorzystać do niej ulubioną lalkę lub maskotkę malucha oraz pozwolić, aby wcielił się w rolę lekarza. To także okazja do poznania wielu nowych słów. Zwłaszcza podczas wizyty u podologa, kiedy narzędzia używane przez specjalistę mają trudne i obco brzmiące nazwy. Cążki, pęsety, dłuta i klamry przestaną być dla kilkulatka złowrogimi, tajemniczymi przedmiotami, jeśli zobaczy je wcześniej np. na zdjęciu i pozna ich zastosowanie.

Zabawa pomoże wywołać w dziecku i rodzicach wiele pozytywnych emocji. To sprawi, że stres związany z badaniami i zabiegami będzie mniejszy. W przyszłości poskutkuje też tym, że maluch nie będzie obawiał się poinformować o dolegliwościach, czy złym samopoczuciu. Nabierze zaufania i zrozumie sens wizyt. Warto również pozwolić mu zabrać do gabinetu ulubioną przytulankę, dzięki której poczuje się pewniej.

W trosce o zdrowie stóp  

Jeżeli stan stóp dziecka budzi jakiekolwiek wątpliwości, każdy rodzic powinien udać się z nim do podologa. Wczesne wykrycie wad może pomóc zapobiec poważniejszym schorzeniom. Specjalista poda także możliwe przyczyny wystąpienia problemu, a to sprawi, że rodzice będą zwracać większą uwagę na higienę stóp dziecka. Wizyty na basenie, w szatniach, czy nieprawidłowe obcinanie paznokci mogą przynosić niepożądane konsekwencje. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i w razie wątpliwości skonsultować problem. 

Regularne badania profilaktyczne są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Szczególnie dzieci powinny być pod stałą obserwacją opiekunów, ponieważ nie zawsze informują o dolegliwościach. Rodzice uważnie przyglądający się swoim pociechom z pewnością zwrócą uwagę na pojawiający się problem zdrowotny. Pamiętając o odpowiednim przygotowaniu dziecka do każdej wizyty, z pewnością będzie ona dla malucha mniej stresującym przeżyciem.
2019-10-01
  / Nova