Blog

  Blog - Czy paznokieć dystroficzny oznacza, że już zawsze będę się wstydził/a pokazać swoje stopy? (2020-07-28)

Pacjent z takim problemem to w gabinecie podologicznym codzienność. Zwłaszcza w sezonie letnim kiedy temperatura rośnie, półki sklepowe uginają się od pięknych butów, a tu strach odkryć swoje stopy w obawie przed ciekawskim spojrzeniem.

Problem stosunkowo łatwy do ukrycia wydaje się mało powszechny. Nic bardziej mylnego, taka sytuacja dotyczy zarówno bardzo młodych jak i starszych osób.

Wywiad z Pacjentem zawsze bardzo podobny:
 
  • Problem od wielu lat
  • Liczne próby leczenia u wielu specjalistów, podejrzenie grzybicy, stosowane leki nie       przynoszą poprawy,
  • Stan najczęściej poprzedzony urazem (w przeszłości paznokcie wyglądały normalnie),
  • Paluchy „dziwnie zadarte do góry”, zaokrąglone,
  • Dotyczy najczęściej tylko paluchów, reszta paznokci normalna,
 
O co w tym wszystkim chodzi?
Paznokcie dystroficzne mają różną genezę. Najczęściej to uraz plus ograniczenie ruchomości stawu międzypaliczkowego palucha.
W przypadku urazu paznokcia, odrasta on z reguły prawidłowo, narastając cyklicznie.
W przeciągu kilku miesięcy nie widać śladu jakiegokolwiek urazu..
Natomiast w sytuacji gdy staw międzypaliczkowy ma ograniczoną ruchomość , tzw. „przeprost palucha” dochodzi do częstych mikrourazów „nagiego” łożyska. W konsekwencji na kości paliczka dystalnego tworzy się narośl kostna, tzw. osteofit. Blokuje to naturalny odrost płytki paznokciowej, zniekształcając czubek palca. Ten „brzydko” rosnący paznokieć to włąśnie paznokieć dystroficzny.

Oczywiście można podjąć próbę wyleczenia takiego paznokcia. Ale w sytuacji kiedy potrzebujemy natychmiastowego efektu z pomocą przychodzi nam rekonstrukcja.

Zabieg polega na oczyszczeniu zmienionej płytki, a następnie uzupełnieniu jej brakującej części za pomocą specjalnego materiału. Kolejnym etapem jest nadanie naszemu „nowemu” paznokciowi naturalnego kształtu i jeśli mamy taką ochotę możemy z powodzeniem go pomalować lakierem lub hybrydą. Po takim zabiegu cieszymy się pięknymi naturalnie i zdrowo wyglądającymi paznokciami od razu po wyjściu z gabinetu.

Taką rekonstrukcję należy kontrolować u podologa co  1,5  2 m-cy.

2020-07-28
  / mgr Anna Gładysz - podolog