Blog

Blog - Czasem jeden specjalista nie wystarczy... (2019-04-03)

Hiperkeraratozy są częstym problemem dotykającym naszych pacjentów w różnym wieku. Mogą objawiać się w postaci rozległych, żółtawych zrogowaceń na dużych powierzchniach obejmując podeszwę stopy. Zmiany występują w postaci modzeli czyli ognisk nadmiernego rogowacenia lub odcisków z wyraźnie odgraniczoną strukturą z twardym rdzeniem powodującym dolegliwości bólowe.  Przyczyna pojawiania się odcisków lub modzeli  związana jest z długotrwałym, systematycznym tarciem oraz uciskiem w rożnych częściach stopy, wynika to min. z deformacji kostnej w budowie stopy lub nieprawidłowym doborem obuwia.

Wszelkiego rodzaju hiperkeratozy wymagają leczenia podologicznego,  tylko u specjalisty jesteśmy w stanie pozbyć się tych dolegliwości. W zależności od stopnia zaawansowania zmian potrzebujemy jednej  lub kilka wizyt, aby precyzyjnie usunąć nadmierne zrogowacenia.  W przypadku usunięcia odcisku na zakończenie zabiegu potrzebny jest specjalistyczny opatrunek w postaci gąbki odciążającej, aby zlikwidowanie zmiany było skuteczne.

Wizyta u podologa oraz wykonanie zabiegu w dużym stopniu przyniesie ulgę, poprawi jakość chodzenia. Pamiętajmy jednak, że jest to usunięcie objawów bez zniwelowania przyczyny.
Profilaktyka to jest to czego uczymy naszych pacjentów. Odpowiednia pielęgnacja domowa oraz wizyty w gabinecie poprawią stan naszych stóp, jednak w większości przypadków potrzebna jest nam pomoc kolejnego specjalisty, aby znaleźć dokładną przyczynę powstawania tych bolesnych dolegliwości.
Tutaj sięgamy po pomoc fizjoterapeuty.

Wspomniane wyżej dolegliwości często biorą się ze złej biomechaniki stóp i związanego z nim złego rozkładu nacisku na podłoże oraz przesuniętego środka ciężkości ciała do przodu.
Przeważająca część osób, która na co dzień walczy z odciskami na stopach cierpi na płaskostopie poprzeczne.  Stopy dźwigają duży ciężar naszego ciała, często też nosimy nieodpowiednie obuwie czy sporo czasu spędzamy w pozycji pionowej wszystko  to stwarza duże przeciążenia, które prowadzą do powstania odcisków.

By móc nim zapobiec należy zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki ortopedyczne.  Najlepszymi wkładkami ortopedycznymi są wkładki termoplastyczne, które są formowane na ciepło i dostosowane indywidualnie do danej stopy. Za ich pomocą możemy skorygować rozkład nacisku stopy na podłoże. Wkładki na płaskostopie poprzeczne posiadają specjalną pelotę, która ma za zadanie podtrzymanie łuku poprzecznego stopy, tak aby rozkład nacisku oparty był na trzech punktach podparcia;  czyli I i V głowa kości śródstopia oraz pięta. Ustawienie odpowiedniego  nacisku na podłoże stopy  oraz wypośrodkowanie środka ciężkości ciała możemy również skorygować ustawienie poszczególnych stawów, a także miednicy i kręgosłupa.
2019-04-03
  / Katarzyna Szałkowska